Dom Pomocy Społecznej

Słoneczne Wzgórze w Ryjewie


Aktualności - listopad 2019

WYDARZYŁO SIĘ  W PAŹDZIERNIKU

   Choć na dobre pożegnaliśmy letnią porę, a za oknem coraz częściej deszcz i plucha, to jednak życie kulturalno-rekreacyjne w naszym Domu nadal kwitnie. Wprawdzie skończyły się wyjazdy nad morze, ale w miarę możliwości organizowane są wyjazdy mieszkańców do Kwidzyna na basen. I tak właśnie w dniu 10 października nasi podopieczni: Martyna Budzisz, Ryszard Papierz, Konrad Stachewicz, Waldemar Paszke, Andrzej Bukowski oraz Piotr Belt relaksowali się na kwidzyńskiej pływalni.    
   Nie minęło kilka dni i już 15 października kolejna grupa osób: Włodzimierz Szysz, Daria Hauer, Jacek Cieśluk, Marcin Frączkiewicz, Andrzej Bukowski oraz Robert Kamiński pod opieką pracowników terapii zajęciowej wybrali się do kina w Grudziądzu na film „O Yeti!”.

   Kolejnym wydarzeniem, tym razem o charakterze sportowym, był Turniej PomorskiejLigii Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Ryjewie. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie przy owocnej współpracy naszego Domu, a impreza odbyła się 23 października
w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ryjewie. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał wójt Gminy Ryjewo, pan Sławomir Słupczyński oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, pan Mieczysław Warczak. W tych rozgrywkach nasz Dom reprezentowali zawodnicy: Wiesław Lesiczka, Waldemar Paszke, Adam Pielecki, Andrzej Klein, Maciej Osowski, Cezary Ochał oraz Konrad Stachewicz, który w klasyfikacji indywidualnej w Grupie A zajął III lokatę. W klasyfikacji drużynowej skład Ryjewo I zajął III miejsce w Grupie A. Nagrody i puchary dla najlepszych zawodników oraz drużyn wręczali pani Jolanta Mroczek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie oraz Kazimierz Zima, przewodniczący Rady Gminy Ryjewo. Zawody podsumował
i zamknął Andrzej Zwolak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ryjewie i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego.  
   Podsumowaniem październikowych wydarzeń była Liga Karciana „1000”, która miała miejsce 30 października w DPS w Gniewie. Nasz Dom  wystawił doświadczonych zawodników, którzy niejednokrotnie już odnosili karciane sukcesy. Wśród nich znalazła się pani Elżbieta Pieńczewska oraz panowie: Andrzej Klein i Jan Rzepka. Zawody w Gniewie były kolejnym etapem Ligii Karcianej, podczas której uczestnicy zdobywali kolejne punkty do puli punktów zebranych podczas całego sezonu.


UWIĘZIONY PTAK NIE ŚPIEWA …
… a czy wiesz, dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy ptaka w klatce szczęśliwego.

    W dniu 29 października w Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przypomnijmy, że jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r., po 123 latach zaborów (1795–1918).

   Na tę uroczystość zaproszeni zostali emeryci z Ryjewa, a także mieszkańcy i pracownicy naszego Domu. Przedstawienie miało charakter poetycko-wokalny. Słowa wierszy przeplatały się z melodiami patriotycznych piosenek. Podniosłości chwili sprzyjała też charakteryzacja artystów oraz piękna okolicznościowa dekoracja sceny.  
    Trudno było ukryć łzy wzruszenia, kiedy z ust pani Martyny Budzisz popłynęły słowa piosenki „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana, ach, jak wielka dziś Twoja rana, jakże długo cierpienie Twe trwa!”. Wzruszające były też słowa wiersza deklamowanego przez panów Marcina Gumieniczka i Krzysztofa Stepańczuka „Kto ty jesteś? Polak mały…”. Ten z pozoru dziecinny wierszyk, rodem ze szkolnych akademii, skrywa w sobie całą istotę bycia Polakiem.
    Kolejne słowa, kolejne pieśni… wszystkie podkreślające naszą dumę narodową – bohaterstwo, waleczność, umiłowanie Ojczyzny. „Ułani wędrują, strzelcy maszerują, zaciągnę się…” – śpiewał pan Marcel Gumieniczek. Pan Piotr Belt zaintonował „My, Pierwsza Brygada, strzelecka gromada, na stos rzuciliśmy swój życia los, na stos, na stos”, a cała sala słuchaczy wtórowała mu w tej pieśni.
   Nuta tęsknoty i nostalgii zabrzmiała też w głosie pani Luizy Nowackiej, która śpiewała „Rozkwitały pęki białych róż, wróć Jasieńku z tej wojenki, wróć. Wróć, ucałuj jak za dawnych lat, dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat…”.  Żołnierski duch unosił się nad publicznością, gdy pan Krzysztof Kazaniecki wyśpiewywał „Z młodej piersi się wyrwało,
w wielkim bólu i rozterce, i za wojskiem poleciało, zakochane czyjeś serce. Żołnierz drogą maszerował, nad serduszkiem się użalił, więc je do plecaka schował, i pomaszerował dalej”. Temu utworowi towarzyszyła też choreografia – w takt piosenki maszerowali znakomicie ucharakteryzowani „żołnierze” – panowie: Adam Krawczyk, Marcin Frączkiewicz i Zenon Kamiński.

   W imieniu publiczności oficjalne słowa uznania i podziękowania artystom i ich opiekunom złożyła dyrektor Domu, pani Jolanta Mroczek.  W kuluarach, podczas słodkiego poczęstunku, można było usłyszeć wiele osobistych, rozbudzonych nagle wspomnień. Pieczę artystyczną nad przedstawieniem sprawował pan Tomasz Chojnacki, jednak gratulacje należą się także pozostałym pracownicom terapii zajęciowej – pani Lidii Borowskiej, pani Halinie Góreckiej oraz pani Iwonie Łusiak, które w przygotowanie przedstawienia włożyły moc pracy.
   Osobne podziękowania należą się również osobom zaangażowanym w przygotowanie sceny i materiałów do dekoracji – pracownikom działu gospodarczego.