Dom Pomocy Społecznej

Słoneczne Wzgórze w Ryjewie


Aktualności - wrzesień 2019

POŻEGNANIE DYREKTORA

 

   Nadszedł czas wielkich zmian. W tym miesiącu na zasłużoną emeryturę przechodzi obecny Dyrektor DPS „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, Pan Kazimierz Gorlewicz, który objął  stanowisko w 2008r.

   Podczas tegorocznego,  jubileuszowego już, XXV Zjazdu Rodzin, mieszkańcy Domu wraz z bliskimi pożegnają Dyrektora i podziękują za poświęcone im lata pracy.

   W tym czasie przeprowadzono wiele modernizacji infrastruktury Domu, koniecznych remontów, wprowadzono liczne innowacje. Niewątpliwie dobro i bezpieczeństwo podopiecznych zawsze leżało na sercu Dyrektora, co doceniamy i szanujemy.
Przyszłemu emerytowi składamy najlepsze życzenia „na nowej drodze życia” i mamy nadzieję, że wolny czas przeznaczy na realizację swoich planów i marzeń.

 

 

 

Wieść się niesie w dps-ie,
że nadchodzi złota jesień
i Dyrektor jak ten ptak
z dps-u rusza w świat.
Choć na skroni lekki szron,
emerytem wszak ci On,
to radosna jest nowina,
nowe życie się zaczyna.
Wyrzuć żale, żegnaj trosko,
emerytem być jest bosko!
Od nas płyną dziś życzenia-
niech się spełnią Twe marzenia!

 WYDARZYŁO SIĘ W SIERPNIU
Tego lata stanowczo nie możemy narzekać na brak słońca! Od początku sierpnia, korzystając ze sprzyjających warunków, byliśmy trzykrotnie nad morzem. Wybraliśmy się do Stegny, gdzie wzięliśmy udział w talasoterapii – polisensorycznym doświadczaniu świata. 

 Szum morza, spacery po piasku, wdychanie jodu, pobudzało nasze wszystkie zmysły. Ponadto uczestnicy – Anna Nowicka, Włodzimierz Szysz, Bożenna Wiącek, Stanisław Walędzki, Bernard Terlecki, Marcin Frączkiewicz, Robert Kamiński, Ryszard Brykalski, Konrad Stachewicz, Roman Chmieliński, Wiesław Puciński zażywali morskie kąpiele, zbierali muszelki, bursztyny, kamyki, zjedli też obiad i pyszne lody.  

Poza tym, w ramach codziennych zajęć terapeutycznych, zorganizowany został piknik na działce w Ryjewie, podczas którego uczestnicy - Marcin Frączkiewicz, Włodzimierz Szysz, Robert Kamiński, Bernard Terlecki i Wiesław Puciński – mieli zapewniony słodki poczęstunek: ciasta, napoje, kawę, a także wzięli udział w dogoterapii – spacerowali i zajmowali się pieskiem o imieniu Shrek.

 

   W dniu 27 sierpnia panowie: Waldemar Paszke, Konrad Stachewicz, Roman Chmieliński, Adam Pielecki oraz Adam Krawczyk wzięli udział w Integracyjnym Turnieju Koszykówki - Rudno 2019.  Oprócz naszej reprezentacji w zawodach wzięli udział zawodnicy z DPS Rudno, DPS Damaszka, DPS Pelplin, DPS Wyręby Wielkie.  Nasi zawodnicy zajęli IV miejsce.
   Wyjątkowo atrakcyjną imprezą, w której uczestniczyli nasi mieszkańcy – panowie: Marcin Frączkiewicz, Stanisław Kamiński, Piotr Janer oraz opiekunki – panie: Iwona Łusiak
i Lidia Borowska, był III Marsz Na Orientację Domów Pomocy Społecznej Województwa Pomorskiego, zorganizowany w dniu 28 września przez DPS w Szpęgawsku.

Trasa marszu stanowiła ok 6 km, w pierwszej części prowadziła przez las, potem polami wokół jeziora rywałdzkiego. Na trasie było 5 przystanków, gdzie zawodnicy odpowiadali na 2 pytania. Maksymalnie można było zdobyć 4 punkty. Bazy przystankowe ulokowane były kolejno w Ognisku Pracy Pozaszkolnej,

 

 

w DPS Szpęgawsk, w siedzibie Policji, w Kociewskim Centrum Zdrowia oraz siedzibie Straży Pożarnej. Przewidywany czas marszu to ok 1-1,5 godziny, jednak nasza drużyna pokonała go w ciągu 44 minut i zajęła IV miejsce na 13 drużyn startujących
w zawodach.

 

 

Oferta imprez towarzyszących była nie mniej ciekawa. Grała muzyka na żywo, była fotobudka, dodatkowe konkursy, punkt gastronomiczny, wata cukrowa. To była bardzo ekscytująca impreza!